Najava da će Tužilaštvo Bosne i Hercegovine aktivno učestvovati u izbornom procesu, kako u kampanji, tako i na dan izbora, podijelila je političare u BiH.
I dok jedni u tome ne vide ništa sporno, drugi smatraju da je riječ o „ulijevanju straha“ i „pokazivanje mišića“ političarima.
Vršilac dužnosti glavnog tužioca Tužilaštva BiH Milanko Kajganić je, naime, prošle sedmice najavio da će na dan izbora rasporediti tužioce u regionalnim sjedištima Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Sarajevu, Banjaluci, Mostaru i Tuzli, koji će dežurati i biti u mogućnosti da se angažuju na bilo koju prijavu koja se tiče izvršavanja krivičnog djela.
– Kako bi se adekvatno reagovalo na potencijalna krivična djela na biralištima, 2. oktobra u regionalnim centrima SIPA dežuraće i tužioci Tužilaštva BiH, koji će odmah da izađu na teren i rade uviđaje – istakao je Kajganić.
Njegova izjava naišla je na negodovanje pojedinih političara, a najoštriji je bio srpski član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik, koji je poručio da najava Tužilaštva BiH da na dan izbora u pojedinim gradovima rasporedi tužioce radi provjere pojava eventualnih izbornih prevara “nije usmjerena na obezbjeđivanju fer izbora već na ulijevanja straha”.
Dodik je rekao da to prvi put čuje, ali je istakao da se zalaže da se poštuju najviši standardi koji važe u Evropi, istovremeno navodeći primjer izbora u SAD (2020. godine) gdje “nema čega nije bilo”.
Da li je angažovanje tužilaca “ulijevanje straha” ili ulijevanje povjerenja biračima da će izbori biti fer i pošteni?
– Ako je cilj svima da izbori prođu na zakonom propisani način, onda nema govora o uliijvanju straha – kaže za Srpskainfo Vehid Šehić iz Koalicije za slobodne i poštene izbore “Pod lupom”.
On podsjeća da je ranije predlagao da se na dan izbora u svim tužilaštvima u BiH odredi dežurni tužilac.
Šehić dodaje da u svim policijskim upravama postoje operativni štabovi vezano za izbore, ali da mnoge stvari mogu da preduzmu tek sa odobrenjem tužioca, ukoliko postoji sumnja da postoji neko krivično djelo na određenom biračkom mjestu.
– Ovo je jako dobro i to nije samo praksa u BiH. Imate takvu praksu i u nekim drugim državama, a negodovanje političkih stranaka me apsolutno ne interesuje, iz prostog razloga jer se ovim pokušava zaštiti interes građana birača, odnosno poštivanje njihove izborne volje – ističe Šehić.
On kaže da razlog više zašto trebaju tužioci jeste činjenica da je, na primjer, Tužilaštvo u Brčko Distriktu na prošlim izborima otvorilo mnoge istrage, podiglo i optužnice koje su potvrđene i završene osuđujućim odlukama.
Šehić ističe da se drugačije ne mogu u ovoj državi organizovati izbori zbog ponašanja dijela političkih subjekata koji ne biraju sredstva da dođu do glasa na izborima.
– Smatram da je to dobra mjera upozorenja. Neka rade pošteno i članovi biračkih odbora i političke stranke, pa onda neće biti nikakvih problema ni sa radom tužilaca. Ne vidim razlog zašto je to pritisak. Mnogi politički subjekti kroz svoju kampanju vrše pritisak na građane i na taj način ih tjeraju da glasaju protiv svoje izborne volje – naglašava Šehić.
izvor:SrpskaInfo/FOTO:Avaz