Hoće li semberske lubenice dobiti bitku sa uvoznom? Prodaja po sistemu – kakav dan, takav dar.
Berba lubenice u Semberiji počela je prije desetak dana na imanjima na kojima je u proizvodnji primijenjen sistem niskih tunela. Lubenice su zasađene u aprilu, a zahvaljujući plastenicima biljke su preživjele hladnoću i prvi plodovi već sazrijevaju. Berba traje sve do sredine septembra, a u dobrim sezonama, kakva bi ova trebalo da bude, očekivani prinos je oko 10 tona po dunumu. Cijene variraju.
– Do sada je išla solidno, dosta dobro, kad je manja količina na pijaci, a kad je ovaj, već sad se pojavljuje i dosta opada cijena i moraš da radiš da voziš, kako bude, dan od dana se razlikuje, ja sam porano izašao i izašao na lijepu cijenu, a već sad je to oko 40 do 50 pfeninga, a bila je 80 do marku, i onda uhvatiš neki prosjek. Ja lično malo radim, i rano iznesem na pijacu i na početku se uzme neka para malo bolja, a poslije padne, ali dobro, tako je stalno radim, ne radim mnogo, ali posvetim pažnju i bude mi solidna lubenica. Teško je sad uzgojiti lubenice, velika ulaganja. Moraš da kupiš streč foliju, štapove, crijevo, sve to kupiš i za sezonu i pokupiš i pobacaš – objašnjava Slaviša Stojić iz Crnjelova.
Obično je dobra zarada na prvim lubenicama, ali ove godine izostao je značajniji otkup, jer su distributeri uvezli lubenice iz Albanije, Grčke i Turske, a dok se ne prodaju nabavljene količine, nema otkupa od domaćih poljoprivrednika.
– Na tržištu je mnogo te uvozne lubenice i sve te otkupne kuće, prodajni centri svi se snabdijevaju uvoznim, još niko ne tovari našu lubenicu, jer ta uvozna lubenica jednostavno je plaćena i preko marke recimo i ti koji su je uzeli, to se uplaćuje unaprijed roba, oni je sad daju ispod nabavne cijene, samo da se riješe toga. A naša lubenica je stigla, e sad je tu… mi moramo davati jeftinije nego što je ta uvozna i mora biti kvalitetnija nego uvozna da bi privukli te kupce – kaže poljoprivrednik Milorad Zarić za portal InfoBijeljina.
Poljoprivrednici koji imaju najveću proizvodnju bostan uglavnom prodaju tržnim centrima koji imaju svoje lance prodavnica. Cijena je nešto niža, ali je proces mnogo efikasniji od prodaje na pijaci. Računicu nađu u dobrom prinosu, a robu kažu daju u zavisnosti od potražnje – kakav dan, takav dar.
Veoma visoke temperature u junu nisu prijale biljkama, ali su opstale zahvaljujući redovnom navodnjavanju i prihrani. Da je bilo malo hladnije, bilo bi i više plodova, a osvježenje prošle sedmice, nakon 40 tropskih dana, bilo je dragocjeno za nastavak sezone. Lubenica se navodnjava, pa se proizvođači uprkos visokim temperaturama nadaju dobroj sezoni.
Izvor: Infobijeljina/ Foto: Infobijeljina