Radovan Višković, predsjednik Vlade RS, komentarišući današnju odluku Krsitijana Šmita, rekao je da je to vjerovatno uradio da se ugradi u milione od slučaja “Viaduct” i da na neki način pribavi novac za penziju.
Rekao je da će Republika Srpska tražiti međunarodnu istragu oko odluke Kristijana Šmita, visokog predstavnika kojeg Republika Srpska ne priznaje, da se “Viaductu” isplati 110 miliona na osnovu arbitražne odluke
Dodao je da će od predstavnika RS na nivou BiH tražiti aktivnosti da se ove odluke ospore.
On je istakao da je puno otvorenih pitanja oko porijekla te firme, ali i oko motiva Šmita da ovu odluku donese.
“Taj žiro račun se nalazi na Kanalskim ostrvima i jedan je od 40 pravnih subjekata koji se vodi pod istim imenom. Ovo je očito uradio vjerovatno da se ugradi u te milione i da na neki način pribavi novac za penziju”, rekao je Višković.
Višković je pojasnio da je tužena BiH, a ne RS, te da je traženo od Centralne banke da ona, obzirom da ima dobit i sredstva na raspolaganju, isplati taj novac.
Naglasio je da je RS 42 odsto vlasnica CB BiH, i da dobit te banke pripada RS u tom iznosu.
“Mi smo s pravom rekli da se iz tih sredstava isplati, ali druga dva člana Predsjedništva to nisu prihvatili”, rekao je on.
Naglasio je da su sve institucijeBiH ovim derogirane i “od danas više ne postoje”.
Što se tiče odluke koja se odnosi na nabavku novih izbornih tehnologija, rekao je da je odluka samo legalizacija prljavog posla, naglasivši da se za nabavku te opreme koriste sredstva BiH, a ne za “Viaducta”.
“Iza svega ovog stoje nečasne radnje. Tražićemo ako treba i od FBI da se uključi u ovaj proces da se istraži, jer je ovo po meni malo veći kriminal”, naglasio je.
Višković je ponovo podsjetio da Šmit nema legalitet, i da je današnjom odlukom pokazao svoje pravo lice, tvrdivši da je Šmit umiješan u kriminalne radnje u BiH.
Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora BiH, je rekao da je RS predložila način na koji se obaveze mogu izmiriti, a čovjek koji nema pravo da to radi donosi ovakve odluke.
“U kakvoj zemlji mi živimo? Kad je u pitanju račun na Kanalskim ostrvima, na sajtu Evropske komisije ovo se smatra zemljom trećeg svijeta, a nama dostave račun da se tamo isplate sredstva”, rekao je Amidžić, i zapitao se kome je u interesu da se ne utvrdi trag novca.
Zapitao se ko je utvrdio da skeneri koštaju 120 miliona maraka, i apelovao da svako provjeri svoje tekuće račune jer se može desiti da “im neko skine novac”.