Zbog povećanih potreba, serum protiv zmijskog otrova trenutno je dostupan u ograničenim količinama u zdravstvenim ustanovama širom Srpske, dok nadležne institucije ističu da je proces nabavke novih doza u toku.
Kako su za “Nezavisne novine” potvrdili iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske, do nestašice je došlo zbog povećanih potreba tokom sezone ujeda zmija.
“Proces nabavke novih količina seruma je u toku. Do tada molimo građane na povećan oprez, naročito prilikom boravka u prirodi”, kazali su iz Instituta.
I iz Doma zdravlja u Banjaluci ističu za “Nezavisne novine” da raspolažu malom količinom seruma protiv ujeda zmija.
Naime, kako su naveli, u Institut za javno zdravstvo Republike Srpske snabdijeva zdravstvene ustanove serumom antiviperinumom.
“Serum antiviperinum nismo koristili u našoj ustanovi posljednjih nekoliko godina, jer u proteklom periodu nije bilo potrebe za aplikaciju istog”, kazali su iz Doma zdravlja Banjaluka.
Dodaju da u ambulantama porodične medicine Doma zdravlja u Banjaluci do sada nije evidentiran nijedan ugriz zmije.
“U Službi hitne medicinske pomoći sa edukativnim centrom, u prethodnom periodu zbrinuta je jedna pacijentkinja zbog ugriza zmije. Radilo o lakšoj kliničkoj slici, nakon inicijalnog pregleda. Nije bilo potrebe za aplikaciju antiviperinum seruma”, kazali su iz Doma zdravlja.
Dodaju da je ovoj pacijentkinji ordinirana infuziona terapija i upućena je na Infektivnu kliniku UKC-a radi dalje obrade.
Iz Hitne pomoći Doma zdravlja Zvornik kazali su da je primjetno da se ove godine javlja više pacijenata sa ujedom zmija, a u prilog tome idu i podaci da su u junu imali pet pacijenata koji su se javili sa ujedom zmija, dok su u maju imali tri pacijenta.
“Apelujemo na građane da se pridržavaju preporuka za bezbjedan boravak u prirodi, kao što su nošenje zatvorene obuće, izbjegavanje visokog rastinja i obazrivo kretanje po neuređenim predjelima, kako bi se rizik od ujeda sveo na minimum. U slučaju incidenta, neophodno je odmah potražiti stručnu medicinsku pomoć”, naveli su iz Hitne pomoći Doma zdravlja Zvornik.
Goran Šukalo sa Katedre za zoologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Banjaluci kazao je ranije za “Nezavisne novine”, da bi se građani zaštitili od pojave zmija u svom dvorištu, treba dvorišta da održavaju, jer one upravo vole da se sklone u neke cigle, drva.
Istakao je da građani treba da paze gdje staju, gaze, sjedaju….
“Ukoliko vidimo zmiju, nije poželjno da je ubijamo, trebalo bi pozvati nekog da je ukloni, jer upravo svaki treći-četvrti ujed je zbog nestručnog rukovanja pri pokušaju da se ubije zmija”, kazao je Šukalo.
Kako je pojasnio, u Banjaluci i okolini ima poskoka koji su opasni i čiji ujed, kako dodaje, može biti fatalan za čovjeka.
“Za čovjeka jedino može biti fatalan ugriz poskoka, ali često u nekih 30 do 40 slučajeva poskok napravi suvi ugriz, odnosno ne ubrizga otrov, jer ekonomiše njime pošto mu je potreban za ubijanje plijena”, rekao je Šukalo.
Ističe da, ukoliko dođe do ugriza, onda je tu jedini način da se ubrizga serum kao mogući lijek, ali i sa samim serumom treba oprezno postupiti.
“Nakon ugriza poskoka, u prosjeku ljudi imaju dva-tri sata da prime serum, a ovo vrijeme je kraće kod osjetljivijih, kao što su djeca, starije osobe i oni koji su alergični”, pojasnio je Šukalo i dodao da je ugriz zadnji mehanizam odbrane.