Roditelji djece sa poteškoćama u razvoju, okupljeni u Udruženje “Glas tišine“, predali su danas u Narodnu skupštinu Republike Srpske inicijativu kojom traže izmjene Zakona o dječijoj zaštiti RS, a konkretno, da se iz pomenutog zakona briše odredba kojom se ograničava da roditelj-njegovatelj ima pravo na naknadu najduže do trenutka kada njihovo dijete navrši 30 godina.
Njih više od 440, koliko ih trenutno ima status roditelj-njegovatelj, traži da ta novčana pomoć, koja na mjesečnom nivou iznosi 650 KM, ne bude ukinuta čim njihovo dijete napuni pomenuti broj godina, jer se, kako kažu, radi o djeci koja najčešće imaju i stoodstotni invaliditet i koja zahtijevaju pomoć 24 časa dnevno.
Roditelji traže da se uz pomenutu naknadu isplaćuju i pripadajući doprinosi, kao što je to slučaj u Federaciji BiH, kako bi imali mogućnost da ostvare pravo na penziju jer ova naknada prestaje sa 65 godina života roditelja.
Treći zahtjev je da roditelji ne moraju da biraju između prava na naknadu i prava na školovanje djeteta, jer, kako tvrde, ukoliko izaberu pravo na školovanje, automatski gube pravo na naknadu.
Upravo ovakav problem ima Velibor Vinčić iz Broda. On je izgubio status roditelj-njegovatelj u septembru 2023. godine.
“Od tada do danas vodimo bitku. Ja sam tada dobio rješenje od FZO RS da gubim status jer mi dijete ide u školu dva sata. Nikome to ne bih poželio, to je sramota. Imao sam situaciju da me zovu nakon sat ili sat i po da dođem po svoje dijete u školu. Lično sam pozvao sve narodne poslanike da nas podrže, nadam se da će nas podržati i u Sali, a ne samo napolju“, rekao je Vinčić.
Prije dvije godine, u Srpskoj je bilo 635 djece koja su imala pravo na ovu naknadu, što znači da je od tada, njih više od 200 izgubilo to pravo tu pomoć.
“Majka sam dječaka sa poteškoćama u razvoju koji je sto odsto invalid. Hvala svima koji su nas podržali, a ovima koji nisu, poručujem da će nas čuti, jer mi odustati nećemo. Kad imaju sredstva za 5.000 roditelja iz višečlanih porodica, mogu iznaći sredstva i za nas 500, jer mislim da smo mi ovdje najugroženija kategorija“ poručila je Bobana Miljević iz Laktaša.
“Ovdje se priča o nekim milionima, a mi tražimo mizeriju ili da se sredstva isplate kao u Federaciji BiH, gdje roditelji imaju 1.000 KM, plus doprinose. Samo to tražimo. Odustati nećemo, ako treba kampovaćemo ovdje i sa svojom djecom, pa neka sve bude sramota“, dodala je Miljevićeva.
Bojan Kresojević, poslanik u Klubu PDP-a, kazao je da je neprihvatljivo da ono dijete koje je stoodstotni invalid, a koje ode u školu makar i dva sata dnevno, izgubi pravo na naknadu.
“Da se u tom slučaju kaže da onda roditelj ne brine 24 časa o svom djetetu, već 22 sata i da onda nema pravo na naknadu, pa to je neprihvatljivo. To je nešto što vrijeđa inteligenciju svakog razumnog čovjeka. Ne kao poslanici, već kao ljudi stojima iza ove ideje“, naveo je Kresojević.
“Ako se u budžetu može izdvojiti 50 miliona za lobiranje, ne vidim zašto se ne bi izdvojilo dva miliona za roditelje“, dodao je Kresojević.
Zagorka Grahovac, poslanik Za pravdu i red, očekuje da svi narodni poslanici podrže ovu inicijativu.
“Zdravstveno stanje te djece ne mijenja se ni nakon 30 godine života, a to je vrijeme kada oni više nisu djeca, a roditelji su u godinama kada više nisu u stanju da se brinu o njima kao ranije. Ovo je priča koja treba da bude izvan politike“, istakla je Grahovčeva.
Ona ističe da bi se zakonskim rješenjima vjerovatno omogućilo i da jedan dio roditelja koji je u posljednje vrijeme ostao bez pomenute naknade, sada vrati to pravo.
“Izdvajanja na mjesečnom nivou za ove namjene bila bi oko 220.000 KM“, navela je ona.
Jedno od rješenja iz ovog pravca je i da se donese novi zakon koji bi se direktno ticao statusa roditelj-njegovatelj, slično kao u Federaciji BiH.
“Minimalni zahtjevi su zasad izmjene postojećeg Zakona o dječijoj zaštiti“, navela je Grahovčeva.
Tanja Vukomanović, poslanik u Klubu PDP-a, kazala je da joj je žao što se o ovakvim pitanjima raspravlja van skupštinske sale.
“Ovi roditelji nisu birali takav život, oni trebaju zaštitu ove zemlje i treba im podrška za njihovu djecu. Ako Vlada RS ima para, ako predsjednik Republike Srpske ima 77 miliona i dnevno troši na reprezentaciju po 1.000 KM, onda i te kako ima novca da se izdvoji za roditelje kojima je pomoć potrebna“, dodala je Vukomanovićeva.