Osnovne škole mogu da zaposle voditelja produženog boravka na neodređeno vijeme

02.09.2022. - Aktuelno
Do septembra Ministarstvo je dalo saglasnost za angažovanje 515 voditelja prodruženog boravka i voditelja jutarnjeg čuvanja za rad sa oko 11 hiljada učenika

Zakon o osnovnom vaspitanju i obrazovanju Republike Srpske danas je stupio na snagu, a novim zakonskim odredbama omogućeno je školama da raspišu konkurse za zapošljavanje voditelja produženog boravka i jutarnjeg čuvanja na neodređeno vrijeme, a koji podrazumijeva rad sa učenicima u školi prije i nakon završetka nastave.

U Ministartsvu prosvjete i kulture Republike Srpske napominju da su do sada, za školsku 2022/2023. godinu, dali saglasnost za organizovanje produženog boravka u 114 škola, kojim će biti obuhvaćeno 9.637 učenika i saglasnost za organizovanje jutarnjeg čuvanja u 35 škola, kojim će biti obuhvaćeno 1429 učenika.

Do septembra Ministarstvo je dalo saglasnost za angažovanje 515 voditelja prodruženog boravka i voditelja jutarnjeg čuvanja za rad sa oko 11 hiljada učenika.

Ministarstvo pruža podršku školama koje se odluče za organizovanje proširenog programa, te snosi troškove plata i naknada radnika angažovanih u proširenom programu.

„Učenicima u produženom boravku može biti obezbijeđen obrok, što zavisi od zainteresovanosti roditelja. Roditelji imaju mogućnost izbora ugovora sa ishranom ili bez ishrane. Roditelji finansiraju troškove ishrane u produženom boravku, prema potpisanom ugovoru. Svake godine imamo veći broj škola koje organizuju produženi boravak i jutarnje čuvanje, što govori o tome da su roditelji zainteresovani za ove usluge“, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete i kulture.

Zakonom o osnovnom vaspitanju i obrazovanju definisano je da se produženi boravak organizuje u školi prije i/ili nakon završetka nastave i podrazumijeva podršku učenicima u ostvarivanju planiranih ishoda učenja kroz jezičko-komunikacijske, matematičko-logičke, socioemocionalne, umjetničke i fizičko-zdravstvene aktivnosti

Organizovanje rada u produženom boravku stvara posebne uslove i mogućnosti školi da izvrši intenzivniji i sveobuhvatniji uticaj na dijete i pri tome kontinuirano i sveobuhvatno prati njegov razvoj.

Rad u produženom boravku realizuje se na osnovu programa produženog boravka pod rukovodstvom voditelja produženog boravka, a programom produženog boravka predviđena su područja: podrška učenicima u učenju, slobodne aktivnosti i aktivan i pasivan odmor.

Poslove voditelja produženog boravka može da obavlja:

-profesor razredne nastave ili lice koje je steklo visoko obrazovanje na studijskom programu za vaspitno-obrazovni rad sa učenicima od prvog do petog razreda,

– diplomirani pedagog ili lice koje je steklo visoko obrazovanje na studijskom programu za obrazovanje pedagoga,

– nastavnik predmetne nastave u izuzetnim slučajevima i uz saglasnost Ministarstva prosvjete i kulture. Pod izuzetnim slučajem smatra se slučaj kada nastavnik koji ostvaruje 50% norme u nastavi za tekuću školsku godinu nema druge mogućnosti za dopunu norme.

U osnovnim školama za djecu sa smetnjama u razvoju voditelj produženog boravka može biti defektolog, odnosno specijalni edukator – rehabilitator različitog smjera i profesor razredne nastave ili lice koje je steklo visoko obrazovanje na studijskom programu za vaspitno-obrazovni rad sa učenicima od prvog do petog razreda.

Iz Ministarstva podsjećaju da je Vijeće Ustavnog suda Republike Srpske za zaštitu vitalnog interesa 17. avgusta utvrdilo da nisu povrijeđeni vitalni nacionalni interesi bošnjačkog naroda u odredbama Zakona o osnovnom vaspitanju i obrazovanju, a navedeno je omogućilo školama raspisivanje konkursa za prijem voditelja produženog boravka na neodređeno vrijeme.

 

izvor:Aloonline/FOTO:aloonline