U Srpskoj je ove godine registrovano 6 slučajeva obolijevanja od leptospiroze sa područja Banjaluke, Doboja i Foče.
To su za Srpskainfo potvrdili u Institutu za javno zdravstvo, naglasivši da su 3 prijave obolijevanja od leptospiroze na području Banjaluke pristigle u različitim vremenskim periodima tokom 2025. Ove prijave nisu geografski povezane, a odnose se na šire područje, shodno strukturi i organizaciju izvještavanja Instituta.
– U januaru 2025. godine prijavljeno je dvoje oboljelih sa područja Prijedora i Banjaluke, a jedno je prijavljeno u aprilu iz Novog Grada. Do ovog trenutka, nismo primili nove prijave, odnosno nije bilo novih slučajeva obolijevanja – kaže za Srpskainfo epidemiolog u IJZ dr Irena Špegar Drobac.
– kontrola populacije glodara,
– dezinfekcija i deratizacija,
– održavanje higijenske ispravnosti vode za piće i zaštita od kontaminacije,
– obezbjeđivanje adekvatnih sanitarno-higijenskih uslova,
– adekvatno odlaganje i otklanjanje otpada,
– izbjegavanje i ograničavanje kontakta sa potencijalno kontaminiranom vodom i/ili zaraženim životinjama,
– higijensko držanje životinja,
– korištenje zaštitne opreme pri radu sa potencijalno zaraženim životinjama,
– zaštita oštećenja na koži nepropusnim materijalima u slučaju mogućnosti kontakta sa kontaminiranim materijalima i vodom,
– edukacija;
– mjere prema životinjama od strane veterinarskog sektora,
– izbjegavanje izlaganja i plivanja u vodama u potencijalno kontaminiranim područjima (npr. vode kojima imju pristup životinje),
– adekvatna higijena ruku, sprečavanje kontaminacije vode, namirnica, predmeta opšte upotrebe;
Leptospiroza zoonoza koja se prenosi sa životinja na ljude i često se zove profesionalno oboljenje, jer najčešće obolijevaju veterinari, mesari, robolovci i lovci, ali i urbana popuacija koja dolazi u kontakt sa životinjama indirektno, boravkom u rekreativnim zonama, na igralištima, kupalištima i sl.