Dobre vijesti za vozače. Gorivo na benzinskim pumpama u Republici Srpskoj jeftinije je za oko 30 pfeninga u odnosu na prije tri mjeseca. Za litar dizela potrebno je izdvojiti 2,23 do 2,29 maraka po litri, dok benzin košta od 2,19 do 2,29 maraka.
“Glavni razlog ovolikog pada cijena je ekonomski rat kroz uvođenje carina između Amerike i Kine, koji je prouzrokovao strah da se vodeće ekonomije neće razvijati očekivanom dinamikom. I, drugi razlog je najavljeno povećanje proizvodnje OPEK-a. Očekuje se povećanje ponude derivata na tržištu“, kaže predsjednik Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima u Privrednoj komori Republike Srpske Đorđe Savić.
Cijene namirnica sa druge strane, ne prate pad cijena goriva. Nismo to ni očekivali, kažu građani. Na poskupljenja su već navikli.
“Skupo. Papreno“, „Bilo bi dobro da dođe, svako pojeftinjenje bi bilo dobro“, „Ja živim u Njemačkoj, ovdje sam tri nedjelje. Ustanovio sam da je za vaš standard sve skupo“ – komentari su sagovornika ATV-a.
Upravo zato iz Udruženja potrošača “Reakcija” prozivaju trgovce. Podsjećaju da su veoma ažurni da podižu cijene čim gorivo poskupi.
„Apsolutno je neprimjereno da cijene osnovnih životnih namirnica ostaju iste, dok cijena goriva pada, pogotovo što smo imali situaciju da kada je god gorivo poskupljivalo, imali smo i poskupljenje“, jasan je predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača “Reakcija“ Dragan Jošić.
U Uniji poslodavaca imaju drugačiju računicu. Nije, kažu, cijena goriva jedini faktor koji utiče na formiranje cijena drugih proizvoda. Došlo je do rasta plata, pa su, po njihovom mišljenju poskupljenja neizbježna.
„Rast plata i rast cijena električne energije, negdje anulira potencijalno pad cijena po osnovu pada cijena nafte i naftnih derivata”, kaže direktor Unije poslodavaca Republike Srpske Saša Aćić.
Dobra vijest je da je inflacija u stagnaciji, pa ne bi trebalo doći do novog rasta cijena osnovnih životnih namirnica. Pitanje je koliko je to za utjehu, kada se sa tim namirnicama dođe na kasu.