Međunarodni naučni simpozijum o temi “Novine u dijagnostici i liječenju ginekoloških oboljenja” održan je 16. maja u Akademiji nauka i umjetnosti Republike Srpske.
Rektor Univerziteta u Banjaluci i predsjednik Organizacionog odbora simpozijuma, Radoslav Gajanin, rekao je da su na skupu učestvovali i stručnjaci iz Velike Britanije i Katara, te istakao da zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj raspolažu svim dijagnostičkim i terapijskim procedurama neophodnim za savremeno liječenje pacijenata.
“Naši pacijenti imaju pristup terapijama koje pokriva Fond zdravstvenog osiguranja, što nas čini konkurentnim u regionu, pa i u Evropi”, naglasio je Gajanin i dodao da je ovo četvrti po redu međunarodni interdisciplinarni simpozijum na kojem učestvuju i profesori iz Velike Britanije i Katara.
Generalni sekretar Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske Dragoljub Mirjanić rekao je da ova ustanova snažno podržava održavanje naučnih skupova, kako domaćih tako i međunarodnih, te tematske rasprave i okrugle stolove.
Profesor emeritus sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Vesna Kesić rekla je da se savremenim metodama dijagnostike i liječenja tumori kod žena mogu spriječiti, što je i poruka ovakvih skupova.
“Nastojimo da uvođenjem savremenih metoda pomognemo da se sačuva kvalitet života žena onkoloških bolesnika i, ako je moguće, mogućnost rađanja”, rekla je Kesićeva, dodajući da se novine odnose i na biološke vidove liječenja i ciljane terapije.
Ginekološki patolog Sanjiv Manek iz bolnice “Džon Redklif” u Oksfordu naglasio je značaj personalizovanog pristupa liječenju, zasnovanog na molekularnoj dijagnostici.
“Sada ne samo da otkrivamo karcinom već identifikujemo i molekularne procese unutar tkiva, što nam omogućava precizniju i efikasniju terapiju”, naveo je Manek.
On je napomenuo da se u posljednjih pet do deset godina mnogo toga ubrzano mijenja kada je riječ o ciljanim terapijama, dodajući da će korišćenje vještačke inteligencije značajno doprinijeti napretku.
Manek je izrazio zadovoljstvo programom simpozijuma, na kojem su sagledani aktuelni izazovi i perspektive unapređenja zdravstvene zaštite žena.
Profesor pedijatrijske patologije, koji radi u bolnici “Sidra” u Kataru, Gordan Vujanić, istakao je značaj ovakvih skupova kao mjesta multidisciplinarne razmjene znanja i podizanja nivoa zdravstvene zaštite žena.
Organizatori simpozijuma su Univerzitet u Banjaluci i Medicinski fakultet, u saradnji sa Odjeljenjem medicinskih nauka Akademije nauka i umjetnosti Republike Srpske i Udruženjem patologa Republike Srpske.
Prije početka simpozijuma, doktori Kesić, Vujanić i Manek, zajedno sa prof. dr Slavišom Đuričićem, posjetili su Rektorat Univerziteta u Banjaluci, gdje ih je primio rektor Gajanin.
Sastanku je prisustvovao i prorektor za materijalne i ljudske resurse Dalibor Kesić.