Srednjovjekovna tvrđava Đurđev grad, iznad Zvornika, simbol je postojanosti i vječnosti.
Ovdje svaka građevina čuva neku svoju tajnu, što budi maštovitost posmatrača da zamišlja ondašnji život.
To je spoj legendi i avanture i zbog toga je, osim istorijskog aspekta, turistički zanimljiva i atraktivna.
Do srednjovjekovne tvrđave Đurđev grad iz Zvornika se može doći asfaltnim putem dužine sedam kilometara preko naselja Srpska Varoš ili stazom za pješake koja vodi iz centra grada do tvrđave u dužini od 1.700 metara.
Direktor Turističke organizacije grada Zvornika Ivana Đokić Milanović smatra da Đurđev grad predstavlja najznačajniji turistički kompleks prema kome se treba ophoditi kao dijelu jednog vremena u kojem je nastajala ova građevina, obogaćujući ukupnu kulturno-istorijsku zaostavštinu Zvornika.
Govoreći o stazama koje vode ka tvrđavi, Milanović je rekla da je najizazovnija staza od Gradske kapije do Đurđev grada, kojom trenutno mogu da se kreću samo profesionalni planinari jer je izrazito teška, nesavladiva i opasna za neupućenog turistu.
“Upravo da bi je vratili svrsi, TO u saradnji sa zvorničkim planinarskim društvima i Gradskom upravom radi na pripremi ove staze za masovniju upotrebu postavljanjem zaštitne ograde i rukohvata koji će omogućiti lakše i bezbjednije kretanje”, rekla je Milanovićeva.
Milanovićeva je podsjetila je da je Đurđev grad postao dio manifestacije „Noć tvrđava“, u okviru projekta „Unapređenje prekogranične turističke ponude“, dodavši da se na taj način Zvornik povezuje sa gradovima regije koji imaju slično ili isto kulturno naslijeđe.
Pretpostavlja se da je tvrđava podignuta početkom 14. vijeka, te da ju je u 15. vijeku, odnosno 1433. godine, zauzeo ili na poklon od ugarskog kralja dobio srpski vladar Đurađ Branković, po kome je i dobila ime.
Đurđev grad nosi naziv i Jerinin grad, jer je, prema nekim predanjima, tvrđavu sagradila Đurađeva žena, u narodu poznata kao Prokleta Jerina.
Izvor: Zvornik danas