Okružni sud u Banjaluci poništio je rješenje Ministarstva energetike i rudarstva RS kojim je kompaniji “SNK Metali” d.o.o. Bijeljina bilo odobreno produženje roka za geološka istraživanja olova, cinka, bakra, barita i pratećih metala na istražnom prostoru “Jezero”.
Tužbu su pokrenuli Centar za životnu sredinu i Udruženje građana “Dolina Plive”, koji su ovom presudom ostvarili značajnu pravnu pobjedu u zaštiti lokalne zajednice i životne sredine.
Sud je zaključio da Ministarstvo nije opravdalo produženje istražnog roka, budući da nije pružen dokaz da je ispunjeno zakonski propisano 75% realizacije istraživanja. Uz to, u rješenju su izostavljeni ključni elementi, poput naziva projekta, koordinata, količina mineralne sirovine koje se mogu uzeti, kao i uslovi, ograničenja i rokovi za podnošenje izvještaja.
Paralelno, sud je donio i presudu u korist Tihomira Dakića, predsjednika Centra za životnu sredinu, koji je kao fizičko lice tužio Ministarstvo zbog uskraćivanja pristupa informacijama od javnog značaja. Presudom je naložena objava projektne dokumentacije, što bi dodatno moglo rasvijetliti prirodu i potencijalne posljedice spornog istražnog projekta.
„Sud je još jednom presudio u korist građana, tj. u korist interesovanja javnosti i prava svakog građanina i građanke da dobiju podatke koji su od javnog značaja“, poručio je Dakić, pozvavši Ministarstvo da poštuje sudske presude i prestane skrivati informacije iza neosnovanih tvrdnji o mogućoj šteti.
Mirela Hajder iz Udruženja “Dolina Plive” izrazila je zadovoljstvo presudom, naglašavajući važnost zaštite rijeke Plive i prirodnih resursa opštine Jezero.
„Nadamo se da će se konačno odustati od istraživanja i potencijalne eksploatacije bilo kakvih rizičnih sirovina na vodom bogatom području. Pliva je od ključne važnosti za turizam i opstanak lokalne zajednice“, istakla je Hajder, pozvavši lokalne vlasti da ostanu na strani građana i zaštite prirodu.
Istovremeno, iz Centra za životnu sredinu podsjećaju da su izmjene Zakona o geološkim istraživanjima RS omogućile prešutnu liberalizaciju količina mineralnih sirovina koje se mogu uzimati, bez jasnih ograničenja, što otvara vrata potencijalnim zloupotrebama i narušavanju prava na zdravu životnu sredinu. Iako su podnijeli inicijativu za ocjenu ustavnosti, Ustavni sud Republike Srpske nije uzeo predmet u razmatranje.
„Količine koje se sada mogu uzeti graniče sa eksploatacijom, a to stavlja u pitanje proporcionalnost između ekonomske koristi i zaštite zdravlja građana“, upozorio je Redžib Skomorac, pravni savjetnik Centra.