U galeriji Centra za kulturu „Semberija“ sinoć je otvorena zanimljiva izložba fotografija Slobodana Simikića iz Lopara „Indija u slici i riječi“. Na sedamdesetak fotografija Simikić i njegova supruga Vesna predstavili su sve ono što su vidjeli tokom boravka u najmnogoljudnijoj državi svijeta – Indiji.
Simikić, koji je do sada boravio u više od osamdeset država svijeta, kaže da je teško u nekoliko minuta opisati sve ono što krasi državu sa najdužom kulturom i tradicijom.
„Dovoljno je samo reći da u Indiji živi oko dvadeset i dva različita naroda. U Indiji ima ukupno dvadeset i osam država. Koristi se toliko i jezika. Najimpresivnije je to što svi oni žive u određenom skladu. Problem s Kašmirom dugo traje, ali, nakon mog putovanja u Indiju, ne mogu zamisliti da bi ta velika zemlja odlučila da s nekim uopšte ratuje i da koristi oružje. Nisu svi narodi u Indiji isti. U Indiji ima oko osamdeset odsto Hindusa, oko trinaest odsto muslimana, dva odsto hrišćana i nešto manje od dva odsto Sika. Svi oni imaju različite običaje i kulture. Jedna od kasti regrutuje i vojnike. Indija uvozi vojnike iz drugih država, iz Šrilanke, Mongolije. Njihove elitne jedinice su iz Nepala. To su Gurke, napoznatiji vojnici na svijetu“, kaže Simikić ističući da su na njega posebnu impresiju, dok je putovao Indijom, ostavili ljudi.
„Upoznali smo različite slojeve indijskog društva i različite kaste. Boravili smo njihovim selima i ruralnim krajevima. Spavali smo u studentskim kampusima. Družili smo se sa doktorima nauka. Puno je zajedničkih stvari kod njih, bez obzira na kastu ili stepen obrazovanja, odnosno na vjeroispovijest. Kod njih vlada maksimalna vjerska tolerancija. Indija je bila moja stara želja. Na fotografijama se može vidjeti sva ta raznolikost života u Indiji.
Izložba „Indija u slici i riječi“ biće otvorena do kraja maja, a Simikić kaže da postoji mogućnost da ova izložba stigne i do Zvornika, Han Pijeska i Brčkog.
Bijeljina.com