Republika Srpska i njena sloboda odbranjeni su u Odbrambeno-otadžbinskom ratu i za to najveće zasluge imaju borci Vojske Republike Srpske, zbog čega novi tekst ustava mora kao prioritet uvažiti ovu istorijsku činjenicu i unijeti je u preambulu, izjavio je predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić.
Ostojić je rekao da BORS traži da se, uzimajući u obzir zasluge i žrtve za odbranu Republike Srpske u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, demobilisanim borcima, ratnim vojnim invalidima i porodicama poginulih boraca obezbijedi i garantuje posebna briga, obaveze i prava od Republike Srpske.
“Ovo bi podrazumijevalo da se u tekstu ustava ugradi poseban član u kome bi bilo definisano da Republika Srpska posebnu obavezu posvećuje zaštiti demobilisanih boraca, ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca”, naveo je Ostojić.
On je rekao da je stav BORS-a da donošenje novog ustava zahtijeva poseban obzir i ozbiljnost, imajući u vidu činjenicu da je Ustav Republike Srpske najviši pravni akt, da je najstariji ustav u dejtonskoj BiH, te da je donesen u periodu mira i kao takav priznat i prihvaćen Dejtonskim mirovnim sporazumom.
“Rješavanje ustavne problematike zahtijeva širi društveni i politički konsenzus”,istakao je Ostojić za Srna.
Ostojić je naveo da su kategorije koje okuplja BORS u toku Odbrambeno-otadžbinskog rata odbranile Republiku Srpsku i Ustav Srpske, te da i u miru, najbolje shvatajući značaj ovih vrijednosti, odlučno stoje u njihovoj odbrani.
U Banjaluci je sinoć održana završna javna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske.
Narodna skupština Republike Srpske donijela je 13. marta odluku o utvrđivanju Nacrta ustava Republike Srpske.
Ranije je rečeno da od nacrta do usvajanja prijedloga ustava ne smije proći više od šest mjeseci, te da je sve više zahtjeva da se o novom ustavu odluči na referendumu.
Donošenje novog ustava Republike Srpska predloženo je radi zaštite njene ustavne pozicije s obzirom na to da je u proteklih 29 godina urušavan i prekrajan pravni sistem BiH i da je došlo do znatnog proširenja nadležnosti BiH neustavnim prenošenjem sa entiteta.
U Nacrtu novog ustava navodi se da Republika Srpska ima pravo na samoopredjeljenje i može se udruživati u složene državne zajednice federalnog ili konferedalnog uređenja sa susjednim i drugim državama ili grupom država.
Novim ustavom predviđeno je i da Banjaluka bude glavni grad Republike Srpske, dok će status prijestonice dobiti Istočno Sarajevo sa sjedištem na Palama.
srna