Da su osuđenici dubljeg džepa spremni da izdvoje veliku sumu da bi izbjegli zatvorsku kaznu svjedoči podatak Osnovnog suda Banjaluka da je za posljednjih pet godina 78 lica za slobodu iskeširalo gotovo 900.000 maraka.
Najviše zahtjeva, istakli su za “Glas” u banjalučkom Osnovnom sudu, odobreno je 2023, kada je 31 osuđeno lice ukupno platilo 352.500 KM da bi izbjeglo odlazak u zatvor. Na slobodi tokom prošle godine ostalo je 19 osuđenika, koji su zauzvrat iskeširali ukupno 246.150 KM.
Kako su naveli u ovom sudu, Krivičnim zakonikom RS, koji je na snazi od septembra 2023. godine, dan zatvora košta 100 KM, umjesto dotadašnjih 50 maraka.
U prijedorskom Osnovnom sudu kažu da ne vode evidenciju o tome koliko je osuđenika tražilo pretvaranje kazne zatvora u novčanu kaznu.
Procedura zamjene kazne zatvora u novčanu je takva da, kako su istakli u ovom sudu, nakon što stigne presuda, kojom je osuđen na kaznu zatvora u trajanju do jedne godine, osuđeni podnosi molbu, odnosno zahtjev za njenu zamjenu u novčanu kaznu.
“O podnesenoj molbi odlučuje vijeće u sastavu od troje sudija”, dodali su u Osnovnom sudu.
Iz dobojskog Osnovnog suda nije dobijen odgovor na pitanja koliko je lica zatražilo otkup zatvorske kazne.
“Vaš zahtjev prevazilazi redovne aktivnosti koje sud obavlja u toku radnog vremena, slijedom čega nismo u mogućnosti da udovoljimo predmetnom zahtjevu”, naveli su u Osnovnom sudu Doboj.
Advokat iz Banjaluke Njegoš Petrović kazao je za “Glas” da sudovi uglavnom izlaze u susret osuđenim licima koja su dobila kaznu zatvora do godinu dana.
“Otkup zatvorske kazne, kao i većina drugih stvari, ima dobru i lošu stranu. Osim što se puni budžet, rasterećuju se zatvori, čije su ćelije i onako pune. S druge strane osuđeni tada olako shvataju krivični postupak i izrečene kazne, što može voditi do ponavljanja i novih krivičnih djela”, kazao je Petrović.
Ako osuđeni ne plati novčanu kaznu u cijelosti ili djelimično u određenom roku, sud naređuje njeno prinudno izvršenje u postupku koji je propisan zakonom.
U slučaju da novčana kazna putem prinudnog izvršenja ne bude naplaćena u roku od jedne godine, sud donosi odluku o zamjeni novčane kaznom zatvora, na način da 100 KM, odnosno svaki započeti dnevni iznos novčane kazne, bude zamijenjen jednim danom kazne zatvora, s tim da kazna zatvora u tom slučaju ne može biti duža od dvije godine.