,,Rijeka Pliva nije na prodaju! Hidrocentrale znače suve obale, mrtvu vodu i kraj prirodnog blaga koje pripada svima nama. Ako sada ne stanemo u njenu odbranu, sutra će biti kasno! Povedi prijatelje, ponesi transparent i podigni glas za prirodu!”, poručuju ”Čuvari Plive”.
U organizaciji grupe ljubitelja rijeke Plive i prirodnih bogatstava Šipova, a pod nazivom „Pliva teče – ne damo je“ 19. aprila 2025. godine biće održana velika protestna šetnja od centra Šipova do ušća rječice Sokočnice u rijeku Plivu.
Okupljanje je predviđeno za 12 časova na trgu Patrijarha Pavla u centru Šipova.
Ovi mladi entuzijasti šetnju organizuju u znak protesta protiv najavljenje izgradnje male hidroelektrane ,,Jovići“ na mjestu gdje Pliva svojom bistrinom i hukom slapova turiste decenijama ostavlja bez daha.
,,Pozivamo sve ljubitelje prirode, rijeka i prirodnih ljepota iz svih gradova Republike Srpske i Bosne i Hercegovine da nam se pridruže 19. aprila u našoj protestnoj šetnji“, kažu iz neformalnog udruženja građana Čuvari Plive.
Ogorčenje građana Šipova kulminiralo je prije nekoliko dana kada je Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske izdalo ekološku dozvolu preduzeću „Prirodna energija“ d.o.o. Šipovo za izgradnju mini hidroelektrane (MHE) „Jovići“ na rijeci Plivi. Instalirana snaga ovog postrojenja bila bi 0,6 MW.
,,Rijeka Pliva nije na prodaju! Hidrocentrale znače suve obale, mrtvu vodu i kraj prirodnog blaga koje pripada svima nama. Ako sada ne stanemo u njenu odbranu, sutra će biti kasno!“, kažu čuvari Plive koji pod ovim imenom djeluju putem društvenih mreža sa ciljem sprečavanja gradnje hidrocentrale.
,,Sad kad nas je konačno Bog pogledao i kada nam se turizam razvija, oni donose odluku o izgradnji hidrocentrale. E neće moći“, ,,Borićemo se svim pravnim sredstvima da do izgradnje ne dođe“, ,,Borićemo se fizički ako bude trebalo, ali gradnje neće biti“ kažu za Aloonline.ba stanovnici Šipova.
Podsjećamo, izgradnja mini hidroelektrane planirana je u sred zone koja je u pojasu zaštite prirodnih pejzaža i to tako što je oko 120 metara obale i rijeke naprosto izuzeto iz zaštitnog pojasa i prepušteno investitoru.
Ovakav postupak izazvao je uznemiranost i ogorčenje lokalnog stanovništva koje već mjesecima unazad upozorava sve aktere uključene u ovaj projekat, da po cijenu sopstvenih života neće dozvoliti izgradnju ovog objekta.
S obzirom na to da zaštita traje do 2025. godine mještani su ubijeđeni da će se odmah nakon ovog roka tj. na proljeće krenuti sa radovima na novoj mHE iako za nju nema ni saglasnosti ni dozvole.
Izvor: Alo/ Foto: Alo