Najstariji traktor u Semberiji ima 10 godina više nego što ima konjskih snaga

22.08.2022. - Poljoprivreda

Uprkos višegodišnjim nastojanjima Vlade Republike Srpske i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da poljoprivrednicima omogući povoljne uslove kroz kapitalne investicije, kako bi došli do moderne poljoprivredne mehanizacije, u Semberiji ima još puno poljoprivrednika koji  koriste traktore i druge poljoprivredne mašine koje bi se bez problema mogli smjestiti u muzejske depoe.

Na imanju Steve Todorovića, u selu Ljeljenča kod Bijeljine, vjerovali ili ne, još se koristi traktor koji je nabavljen 1960. godine. Stevo kaže da ga  “Ferguson” još uvijek dobro služi i da je uz njegovu pomoć poorao na hiljade hektara zemljišta.

“Nabavljen je u Austriji prije 62 godine, motor je od 52 konjske snage. Mislim da je ovo najstariji traktor koji se još uvijek koristi na njivama u Semberiji. Njime orem, drljam, sijem, a u proteklih šezdesetak godina imao sam samo jednu ozbiljniju popravku”, kaže  Stevo Todorović. 

Na naše pitanje, zbog čega semberske njive oru i obrađuju  ljudi koji su duboko zagazili u sedmu, pa i u osmu deceniju života, Stevo kaže da je omladina otišla u gradove i u inostranstvo.

 “Nema domaćih fabrika, pa su mnogi otišli u inostranstvo. Na njivama rade, uglavnom, stariji i bolesni ljudi. Radio sam dvadeset i dvije godine kao mašinski stolar. Sada se bavim poljoprivredom. Radiću sve dok me zdravlje služi”, kaže Stevo Todorović.

Što se tiče prosjeka starosti poljoprivredne mehanizacije, ništa bolja situacija nije ni na imanju njegovog brata Vlade Todorovića. U dvorištu je traktor “IMT 533”, nabavljen davne 1979. godine. Vladina supruga Radmila kaže da o novom traktoru mogu samo sanjati, jer je njegova cijena oko 24.000 KM.

“Nekada je najskuplji traktor bio oko 12.000 KM. Sada mi nemamo nikakve šanse da obnovimo poljoprivrednu mehanizaciju”, kaže Radmila Todorović.

 Dr Dragan Zarić, rukovodilac Područne jedinice Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi pri Ministarstvu poljoprivrede Republike Srpske, kaže da slobodno možemo baratati podatkom o poljoprivrednoj mehanizaciji čiji je prosjek starosti od 25 do 30 godina.

“Puno toga je u međuvremenu nabavljeno, uz kredite i podsticaje resornog ministarstva. Ipak, ono što je novo, to je nabavljeno prije svega nekoliko godina. Mnogi su ranije nabavljali traktore iz jugoslovenskih fabrika, “IMT” i “Rakovica”. Mi danas nemamo domaću industriju traktora i to je naš veliki problem”, kaže doktor Zarić.

Boško Radić, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije kaže da je danas situacija neznatno bolja u odnosu na stanje poslije rata, ali da je neophodno još puno investirati u modernu poljoprivrednu mehanizaciju koja obezbjeđuje veće prinose i bolju produktivnost u poljoprivredi.

Radić posebno naglašava značaj projekta koji će zajedno realizovati Vlada Republike Srpske i Vlada Mađarske, koji omogućava da poljoprivrednici dobiju oko sedamdeset odsto bespovratnih sredstava za nabavku poljoprivrednih mašina i priključaka. 

Bijeljina.com