Na putevima u Republici Srpskoj u toku protekle godine poginule su 93 osobe, dok su 3.754 povrijeđene u 10.805 saobraćajnih nezgoda.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, koje je objavio Republički zavod za statistiku, najviše nezgoda dogodilo se u trećem tromjesečju i to 2.977, a zatim u drugom, kada je bilo 2.767 saobraćajki.
Saobraćajne nesreće u prvom tromjesečju odnijele su 21 život, dok su u svakom narednom tromjesečju zabilježena po 24 smrtna slučaja u saobraćajkama.
Više od 1.000 povrijeđenih bilo je u drugom i trećem kvartalu, dok je oko 800 povrijeđenih bilo u prvom i četvrtom.
U poređenju s godinama ranije, smanjen je broj poginulih, ali je povećan broj povrijeđenih.
Kako se može vidjeti u ranijim publikacijama, u 2023. godini na putevima je poginulo 109 građana, a 2022. 100.
S druge strane, broj povrijeđenih je ranije bio manji, pa je u 2023. godini povrede u nezgodama zadobilo 10.618, a 2022. godini 9.896 osoba.
Najviše saobraćajki tokom prošle godine se dešavalo ponedjeljkom i petkom.
Nikola Ćopić, saobraćajni vještak, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da podaci o saobraćajnim nezgodama u Republici Srpskoj u protekle tri godine ukazuju na promjenljive trendove koji zahtijevaju detaljniju analizu.
Rast nezgoda, prema njegovim riječima, može ukazivati na povećanu frekvenciju saobraćaja, promjene u ponašanju vozača ili određene infrastrukturne izazove.
“Istovremeno, broj smrtno stradalih lica u 2024. godini bilježi pad u odnosu na prethodnu godinu, dok broj povrijeđenih raste, što sugeriše da se sve veći broj nezgoda završava s lakšim ili težim povredama, ali bez fatalnih ishoda. Ovakvi rezultati mogu biti posljedica poboljšanog sistema hitne pomoći i brže medicinske intervencije, efekata rezultata represivnih mjera Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i ostalih ključnih subjekata, ali i varijacija koje su svojstvene statističkim podacima. Fenomen regresije ka srednjoj vrijednosti može djelimično objasniti oscilacije u broju smrtno stradalih, jer nakon godina s većim brojem žrtava često dolazi do prirodnog opadanja te brojke, bez nužnog uticaja konkretnih mjera”, objašnjava on.
Dodaje da je ipak neophodno pažljivo analizirati sve faktore koji utiču na bezbjednost saobraćaja kako bi se osigurao trajni trend smanjenja broja nezgoda s teškim posljedicama.
“Povećanje ukupnog broja saobraćajnih nezgoda i povrijeđenih lica ukazuje na potrebu za dodatnim mjerama prevencije, uključujući efikasniju edukaciju učesnika u saobraćaju o posljedicama saobraćajnih nezgoda, a naročito onih najmlađih, poboljšanje saobraćajne infrastrukture izgradnjom novih dionica auto-puteva, ali i provjerama puteva koji su već u eksploataciji sa aspekta bezbjednosti saobraćaja i sanaciji problema na njima. Konačno, iako je pohvalno to što je smanjen broj poginulih lica na našim putevima, mišljenja sam da statističke promjene ne smiju biti povod za preuranjene zaključke, već signal da je potrebna dublja analiza i strateški pristup kako bi se dugoročno unaprijedila bezbjednost na putevima Republike Srpske”, navodi Ćopić za “Nezavisne novine”.