Preduzeća iz realnog sektora povukla su lani 4,73 miliona maraka kroz program podrške zapošljavanju što je duplo više u odnosu na godinu ranije, a zbog teške situacije na tržištu rada poslodavci smatraju da je u budućnosti potrebno mijenjati načine dodjele podsticaja.
Zavod za zapošljavanje RS u skladu sa akcionim planom zapošljavanja za 2024. godinu pored programa zapošljavanja i samozapošljavanja, realizovao je i “Program podrške zapošljavanju u privredi putem isplate podsticaja u visini uplaćenih poreza i doprinosa u 2024. godini” za kojim je vladalo veliko interesovanje. Javni poziv je zatvoren 31. decembra prošle godine, a za pet miliona KM, kolika je bila ukupna vrijednost projekta, apliciralo je 1.237 poslodavaca za zapošljavanje ukupno 2.340 radnika.
“Podršku je dobilo 798 poslodavca za zapošljavanje 850 radnika, a ukupno izdvojena sredstva su 4,731 milion KM. To predstavlja znatno veće interesovanje poslodavaca u odnosu na 2023. godinu kada je za “Program podrške privredi putem povrata uplaćenih poreza i doprinosa za novo zapošljavanje radnika” izdvojeno 2,324 miliona KM, a sredstva su odobrena za 244 poslodavca i zapošljavanje 1.284 radnika” rekli su u Zavodu.
Naglasili su da je lani najviše sredstava, odnosno 2,91 milion KM odobreno u okviru prve komponente pomenutog programa koja se odnosila na zapošljavanje kod poslodavaca, odnosno isplatu uplaćenih poreza i doprinosa za 12 mjeseci od dana zapošljavanja radnika iz ciljne grupe.
“U okviru te komponente apliciralo je ukupno 715 poslodavaca za zapošljavanje 1.815 lica, a podrška je odobrena za 496 poslodavaca za zapošljavanje 545 lica. U okviru druge komponente “Subvencionisanje samozapošljavanja”, apliciralo je 520 poslodavaca za zapošljavanje 520 lica. Zahtjevi su odobreni za 300 poslodavaca i isto toliko lica, a ukupan iznos odobrenih sredstava po tom osnovu je 1,8 miliona KM”, naveli su iz Zavoda i dodali da za treću komponentu programa poslodavci nisu iskazali veliko interesovanje i samim tim sredstva planirana akcionim planom zapošljavanja nisu utrošena u potpunosti.
Treća komponenta se odnosila na obuku, dokvalifikacije i prekvalifikacije preko verifikovane institucije za šta su aplicirala dva poslodavca za pet radnika i njima je odobreno 15.000 KM.
“Podrška koju Zavod pruža kroz realizovanje programa u privredi, a sve s ciljem podsticanja za nova radna mjesta, pokazala se efikasnom jer poslodavci iskazuju sve veće interesovanje za pomenute programe. Takođe, svakodnevno kroz filijale i biroe posredujemo u zapošljavanju između poslodavaca i nezaposlenih sa evidencije, dok se pored drugih programa zapošljavanja, programi namijenjeni privredi uspješno realizuju duže od deset godina što pokazuje i rast broja zainteresovanih poslodavaca za pomenuti program”, kazali su u Zavodu.
Direktor Unije poslodavaca RS Saša Aćić za “Glas” kaže da je teško ocijeniti koji su razlozi doveli do većeg interesovanja poslodavaca, te da je potrebno analizirati uzroke.
Situacija na tržištu rada, priča Aćić, veoma se brzo mijenja što znači da treba revidirati Strategiju zapošljavanja, programe zapošljavanja, te vjerovatno promijeniti značajno smjer i kriterijum podrške.
“S obzirom na iscrpljenost domaće ponude radne snage, nećemo imati drugog izbora nego da tražimo radnu snagu van zemlje. Ako želimo zadržati postojeći nivo ekonomskog rasta i stabilnost sistema socijalne zaštite, konkurentnost, nužno je digitalizovati procedure sa ciljem ubrzavanja iste vodeći računa o bezbjednosnim izazovima”, dodao je Aćić.
Proces subvencionisanog zapošljavanja odvija se u skladu sa odredbama Strategije zapošljavanja RS 2021-2027 na bazi godišnjih akcionih planova zapošljavanja koje donosi Vlada Srpske.
“Akcioni plan zapošljavanja za 2025. godinu još nije donesen. Međutim, očekivanja su da će se ove godine sprovoditi dva programa i to “Program zapošljavanja u privredi” i “Program zapošljavanja i samozapošljavanja ranjivih kategorija i unapređenje tržišta rada””, rekli su u Zavodu za zapošljavanje.