O dobrobiti majčinog mlijeka je suvišno govoriti, jer smatram da je to jedino zdravo što je ostalo u ovom, po mnogo čemu, nezdravom okruženju. Doniranje mlijeka bebama kojima svaka kap život znači jeste nešto najljepše što sam uradila.
Ovim riječima za “Glas Srpske” započinje priču Banjalučanka Nataša Stanković koja je u maju, od kada donira humano mlijeko, rodila treće dijete. Prve količine svog mlijeka za male heroje, kaže, prikupila je za vrijeme boravka u bolnici, a potom je to nastavila i od kuće.
– Mlijeko doniram duže od šest mjeseci i nastaviću dok mogu. Nije lako sve uskladiti, ali ono što ćete pružiti tim mališanima jeste jedino što im se u tom momentu može dati, jer su sami u svojim borbama – istakla je Stankovićeva, dodajući da je u proteklih desetak godina mnogim majkama pomogla kada je riječ o dojenju na razne načine, uživo i onlajn.
Ova Banjalučanka velikog srca priču o dobrobiti majčinog mlijeka, kako kaže, širi gdje god za to ima priliku.
Iz Udruženja roditelja prijevremeno rođene djece “Mrvice” iz Banjaluke, apelovali su na sve buduće majke da učine nesebično, dobro djelo i doniraju višak u Univerzitetski klinički centar RS.
Članica ovog udruženja Jelena Glišić kazala je da je svega nekoliko mililitara humanog mlijeka u toku dana za prijevremeno rođene bebe nada da će ojačati i pravilno rasti.
– Svaka kap ove dragocjene tečnosti presudna je za razvoj prijevremeno rođenih beba, što bi trebalo da bude motiv svakoj porodilji da donira višak mlijeka. Na taj način malim pacijentima biće pružena najzdravija hrana, zbog čega još jednom pozivamo sve mame koje imaju višak mlijeka da ga poklone bebama kojima je ono neophodno – kazala je Glišićeva, dodajući da nečije malo nekome puno znači.
Prema njenim riječima, doniranje nije komplikovano, a zdravstveni radnici će svaku porodilju uputiti u sve detalje.
– Želimo da postanemo svojevrsni motivatori i da slomimo te prepreke prihvatljivosti ovog vrlo važnog zadatka. U mnogim kulturama, dojenje i dijeljenje majčinog mlijeka bili su fundamentalna ljudska praksa tokom mnogo vijekova. Prednosti su dobro dokazane, a djeca koja su dojena su zdravija u poređenju sa drugim metodama hranjenja – istakla je Glišićeva.
Iz tog razloga su, kaže, predložili da bude oformljen neki vid podrške budućim majkama i porodiljama, koje bi prilikom izlaska iz bolnice, između ostalog, dobile svojevrsne brošure.
– Težimo da sve aktivnosti promocije usmjerimo na mjesta na kojima se one okupljaju, a svi profili medicinskog osoblja, od porodičnih ljekara do ginekologa moraju majkama dati podršku vezanu za dojenje, ali najviše bi trebalo da budu promotori darovanja mlijeka – kazala je Glišićeva.
Dodala je da je važno imati kvalitetan sistem informisanja putem poruka koje će dolaziti do majki i prije samog porođaja, a najkasnije u ranoj fazi laktacije.
– Osjećaj da spasavaš nečiji život svakako može imati samo pozitivan uticaj pa zašto da se ne pokuša, jer uspješnost rada banke humanog mlijeka zavisi od porodilja – rekla je Glišićeva, ističući da osjećaj ispunjenja i sreće zbog darovanja mlijeka se, kaže, ne može izmjeriti.
Pedijatar i supspecijalista ishrane sa Klinike za dječje bolesti UKC RS Biljana Suzić kazala je da je od jula prošle godine, kada je banka počela da radi, prikupljeno 112 litara doniranog humanog mlijeka.
– U ovom momentu na zalihama imamo 31 litar doniranog humanog mlijeka. Prioritetne grupe na odjeljenju intenzivne njege su do sada imale obezbijeđene dovoljne količine humanog mlijeka – rekla je Suzićeva.
Jedno vrijeme su bebe, koje se liječe na ovom odjeljenju, imale mogućnost da se hrane i mlijekom svoje majke, zbog čega je, tvrdi, potražnja za doniranom hranom povremeno bila manja.
– Veoma bismo voljeli kada bi na zalihama uvijek imali veće količine humanog mlijeka za prijevremeno rođene bebe koje se bore za život, jer je dokazano da ono povećava šanse za preživljavanje – istakla je Suzićeva.
Majka koja je zainteresovana i mogući donor humanog mlijeka trebalo bi da se javi lično, telefonom ili elektronskom poštom u Banku humanog mlijeka te dobija osnovne informacije o uslovima i načinu doniranja mlijeka. Ovo je i-mejl na koji se mogu javiti majke: [email protected] ili na broj telefona 051/343-066. Donor mlijeka može biti svaka zdrava punoljetna majka čije je dijete uzrasta do 12 mjeseci, dobro napreduje u tjelesnoj masi te kod koje nema kontraindikacija za doniranje mlijeka.