Prema najnovijim predviđanjima Centralne banke BiH cijene hrane na policama marketa ponovo bi mogle rasti usljed očekivanog poskupljenja struje i transporta robe, a izmjenu cjenovnika najavljuju i sami prevoznici navodeći da bi već od početka naredne godine svoje usluge mogli naplaćivati i do 25 odsto više.
U revidiranom izvještaju kretanja ekonomskih aktivnosti i inflacije koji je sačinila Centralna banka BiH navodi se da zbog poplava očekuju rast cijena transporta, koji će se odraziti i na cijene prehrambenih proizvoda.
Prema njihovim projekcijama, najveći doprinos rastu cijena u iduće dvije godine imaće administrativni troškovi, odnosno osnovne inflacije, prvenstveno cijena struje i prevoza.
“Dalja poskupljenja električne energije i prevoza mogu dovesti do lančanih poskupljenja usluga i robe široke potrošnje, usljed čega bi projekcije inflacije mogle biti revidirane naviše. U ovoj godini projektujemo inflaciju od 1,8 odsto, što je za 0,8 odsto niže u odnosu na srednjoročne projekcija iz aprila” – ističu u Centralnoj banci BiH.
U toj finansijskoj instituciji procjenjuju da će godišnji rast realne ekonomske aktivnosti u tekućoj godini biti 2,4 odsto, što je za 0,2 odsto niže u odnosu na proljećne projekcije.
“Korekcija ekonomske aktivnosti napravljena je na osnovu očekivanja o njenom usporavanju u posljednjem kvartalu usljed efekata poplava, a inflacije dijelom zbog službeno objavljenih podataka do septembra, koji ukazuju na stagnaciju cijena u odjeljku režijskih troškova, uprkos povećanjima cijena struje te godišnji pad cijena u odjeljku prevoza” – navode iz banke i dodaju da će projekcije svakako biti podložne revizijama, kako budu pristizali zvanični statistički podaci visokih frekvencija, koji se za oktobar očekuju tek od druge polovine decembra.
Da je poskupljenje prevoza robe na pomolu tvrdi i predsjednik Udruženja prevoznika za unutrašnji i međunarodni transport RS Nikola Grbić, koji za “Glas” navodi da se ni sam ne sjeća kada su posljednji put korigovali cjenovnike, međutim sve je izvjesnije da će za tim uskoro posegnuti.
“Cijena transporta trenutno se kreće od 1,05 do 1,10 evra po kilometru i imamo u vidu da se to promijeni, jer EU nije odustala niti bilo šta uradila o pitanju boravka naših vozača na njenoj teritoriji. Zbog toga bismo morali imati duple posade vozača, a da bi opstali na tržištu i ispoštovali klijente za koje vozimo prinuđeni smo da podignemo cijenu između 20 i 25 odsto. Svjesni smo da će to uticati na rast cijene robe koju prevozimo, ne želimo to, ali je neminovno” – rekao je Grbić i dodao da će se to najvjerovatnije desiti počekom 2025. godine.
Grbić je naveo da su usljed prekida željezničkog saobraćaja u dijelu FBiH, izazvanog bujičnim poplavama u Jablanici i okolnim opštinama, troškovi transporta robe koja stiže u luku Ploče već povećani, jer se sada sve transportuje kamionima, čije su usluge skuplje u odnosu na željeznice.
Ekonomista Zoran Pavlović ističe za “Glas” da iz poskupljenja električne energije, osim rasta cijena svih proizvoda, proističe još jedan negativan efekat po domaću ekonomiju.
“U pitanju je gubitak konkurentnosti domaće privrede koja obavlja uslužne poslove za inostranstvo. Imajući to u vidu osnovni problem kojim bi se trebalo pozabaviti jeste kako spriječiti poskupljenje struje u zemlji, jer to utiče i na pad kupovne moći građana” – rekao je Pavlović i dodao da se do sada mogla i morala sanirati pruga u Jablanici koja je uništena u poplavama, jer je problem urgentan i uvlači zemlju u još dublje probleme.
Procjena kretanja realnog BDP-a za narednu godinu, prema Centralnoj banci BiH, iznosi 2,6 odsto, a za 2026. godinu 2,8 odsto.
“Iako se lična potrošnja znatno usporava usljed demografskih promjena, koje znatno smanjuju radno sposobno stanovništvo, a time i raspoloživi dohodak i u srednjem roku je glavni pokretač ekonomskog rasta. Očekujemo da će lična potrošnja biti dodatno pod uticajem usporavanja ekonomske aktivnosti usljed poplava” – ističu iz Centralne banke BiH.