Izložba o tradiciji organizovanja vašara u Srbiji

07.11.2024. - Društvo

U Muzeju Semberije, u okviru ovogodišnjih “Višnjićevih dana” otvorena je zanimljiva izložba o tradiciji organizovanja vašara u Srbiji.

Vašari i sabori su, kako ističe Ivana Jovanović Gudurić, priređivač ove izložbe, kao rijetko koje društvene ustanove kod nas, vijekovima odrađavali suštinske osobine srpskog narodnog bića i predstavljali javnu scenu života u pravom smislu te riječi.

“Njihova pojava, uslovi razvoja i transformacije, kao i značaj za užu i širu zajednicu, mogu se pratiti, na osnovu različitih izvora, od sredine 18. vijeka do danas na prostoru čitave Srbije. Održavanje vašara i danas se vezuje za velike crkvene praznike, a nekada su se i fizički odvijali u portama ili u blizini pravoslavnih hramova. Još je Vuk Stefanović Karadžić u “Srpskom rečniku” dobro uočio i sažeto opisao osnovne funkcije vašara, versku (saborsku), trgovačku (ekonomsku), zabavnu (kulturnu) i društvenu funkciju”, istakla je Ivana Jovanović Gudurić iz Etnološke sekcije Muzejskog društva Srbije.

Na izložbi su predstavljene reprodukovane fotografije, pisana i audio – vizuelna građa iz fonda Etnografskog muzeja u Beogradu, Muzeja Vojvodine, Narodnog muzeja Šumadije, Narodnog muzeja Zrenjanin, Narodnog muzeja Valjevo, Narodnog muzeja Zaječar, Narodnog muzeja Krajine, Narodnog muzeja Kruševac, Narodnog muzeja Čačak, Narodnog muzeja Šabac, Zavičajnog muzeja Ruma, Narodnog muzeja Pančevo, Zavičajnog muzeja Paraćin, Muzeja Staro selo Sirogojno, Zavičajnog muzeja Knjaževac, Istorijskog arhiva “Timočka krajina”, Narodnog muzeja Kraljevo, Muzeja Ponišavlja Pirot, Muzeja “Ras” Novi Pazar i Istorijskog arhiva u Pančevu. Realizaciju ove izložbe omogućilo je Ministarstvo kulture i javnog informisanja Republike Srbije.

Ova izložba je dobar uvod i u održavanje tradicionalnog Mitrovdanskog vašara u Bijeljini koji se desetljećima organizovao u vrijeme Mitrovdana.

Bijeljina.com