Opšti izbori u Bosni u Hercegovini sve su bliže, a prema predviđanjima mnogih stručnjaka ovogodišnja kampanja mogla bi biti „najprljavija“.
Ono što će svakako odigrati veliku ulogu u predstvaljanju mnogobrojnih kadidata i prikuljanju glasova jesu društvene mreže, i vođenje političke kampanje na internetu.
Profesor Vlade Simović, doktor političkih nauka, samtra da je sve veći broj korisnika interneta, posebno među generacijama koje su u četvrtoj i petoj deceniji života i koje su redovni glasači na izborima.
“Upravo zbog ovih promjena političke partije intezivno angažuju stručnjake iz oblasti marketinga koji im kampanju u velikoj mjeri provode na internetu. To donosi određene rezultate za pojedine partije koje rade dobre internet kampanje, ali to i dalje nije presudno za ishod izbora. Presudna je organizacija partije i njena sposobnost da privuče nove članove i u kampanji aktivira stare”, kaže prof. Simović za „Novosti“.
Kako kaže naš sagovornik sav internet sadržaj je dostupan svima, te se tu nameće pitanje kakvu kampanju trebaju da vode i kakav imidž da grade na internetu, akteri političke kampanje?
“Jedni se ciljano odlučuju za svoje jasno definisano biračko tijelo i njemu isključivo prilagođavaju poruke i sadržaj, dok drugi politički akteri pokušavaju pokriti najširi mogući opseg potencijalnih glasača. Kampanje su danas izrazito profesionalizovane i brojne marketinške agencije, kako kod nas, tako i u svijetu, rade sa političkim partijama tokom kampanja. Taj trend je u eri informatizacije svijeta nezaustavljiv”, pojašnjava Simović.
Prema riječima prof. Simovića, stari oblici vođenja terenskih kampanja, ukorjenjenost partija u određenim sredinima i među određenim skupinama i dalje imaju presudan uticaj na ishod izbora.
Radovan Kovačević, portparol Saveza nezavisnih socijaldemokrata kaže za „Novosti“ da je politička kampanja uvijek tamo gde je i narod.
Prema njegovim riječima, već duže vremena vlada ozbiljna posvećenost internetu, i zvanične SNSD platforme se ocjenjuju kao jedne od najboljih i najprofesionalnijih u Republici Srpskoj, ali i BiH.
– To smo shvatili kao način da ostvarimo dvosmjernu komunikaciju sa građanima, i da budemo na raspolaganju ljudima za sva njihova pitanja, komentare, ali naravno i kritike… To ćemo nastaviti da radimo i u narednom periodu – izjavio je Kovačević.
Kovačević smatra da je previše govora mržnje prisutno u „on-lajn“ sferi.
” Stručnjak za internet komunikacije iz Srbije, Miloje Sekulić rekao je svojevremeno, da se izborni ne mogu dobiti na internetu, ali i da se ne mogu dobiti bez njega. Pozitivna strana je što na mnogo brži i lakši način možete doći do velikog broja ljudi, a negativna strana su takozvani „botovi“, koji iza lažnih imjena iznose uvrede i klevete bez ikakve odgovornosti za iste “, zaključuje Kovačević.
U prilog priči da su internet kao medij političke partije u Srpskoj shvatile ozbiljno, govori činjenica kako se njihov broj Instagram objava, tvitova, galerija na Fejsbuk profilima, ali i pratilaca iz dana u dan povećava. Takođe, primjetno je da se veliki broj njih odlučio za stručnjake iz oblasti multimedije, koji brinu da promo-spotovi i fotografije izgledaju „na nivou“.
Prema riječima Anje Petrović, portparola Partije demokratskog progresa, razvoj političkog marketinga na internetu je u ekspanziji na našim prostorima.
” Dobra stvar je brzina protoka informacija, ali u velikoj mjeri kampanju mogu otežati lažne informacije koje se lako plasiraju. Mi ćemo i u predstojećoj kampanji naravno koristiti internet profesionalno, kao i ostale tradicionalne medije”, poručila je Petrović.
Ukoliko uzmemo u obzir prethodne lokalne izbore u Republici Srpskoj, definitivno je primjetan uticaj internet kampanje na glasačko tijelo, i to najviše na mlade, dodala je Petrović.
Izvor:Novosti