Kju groznica je u ovoj godini u Republici Srpskoj registrovana u Mrkonjić Gradu i Banjaluci, a aktuelna situacija u Crnoj Gori ukazuje na stalnu potrebu nadzora i kontrole ove bolesti, rekao je Srni pomoćnik ministra za veterinarstvo Srpske Negoslav Lukić.
“Imali smo pojavu ove bolesti u Mrkonjić Gradu i Banjaluci sa 19 zaraženih ovaca, gdje su odmah preduzete mjere saniranja žarišta i neškodljivog uništavanja zaraženih životinja”, naveo je Lukić.
On je dodao da ova bolest predstavlja značajan zdravstveni izazov jer može izazvati simptome slične gripu, a ponekad i ozbiljnije komplikacije.
“Kao zoonoza, prenosi se sa životinja na ljude, a najčešći izvori infekcije uključuju goveda, ovce i koze”, rekao je Lukić.
Kju groznica, koju uzrokuje bakterija koksiela burneti, može se prenijeti posredstvom inhalacije kapljica koje sadrže patogen prisutan u vazduhu, kao i konzumacijom kontaminiranog sirovog mlijeka.
“Ljudi se uglavnom zaraze direktnim kontaktom sa uzročnikom, zbog čega se bolest najčešće javlja kod farmera i veterinara”, istakao je Lukić.
Prema njegovim riječima, u dijagnostici laboratorijska testiranja igraju ključnu ulogu, a Veterinarski institut “Dr Vaso Butozan” koristi akreditovane metode, uključujući ELISA i RVK test, radi brze i tačne identifikacije ovog uzročnika.
“Pravovremene i usklađene mjere, zajedno sa obrazovanjem stanovništva i držaoca životinja, ključni su za kontrolu i smanjenje rizika od pojave kju groznice. Uz značajne napore u prevenciji i dijagnostici, moguće je smanjiti uticaj ove bolesti na javno zdravlje”, zaključio je Lukić.
U Crnoj Gori je zbog kju groznice eutanazirano najmanje 14 goveda.
Banjaluka.com