Na lokalnim izborima, koji će biti održani za dva mjeseca, partije će pokušati da osvoje vlast tamo gdje je nemaju te da je zadrže tamo gdje je imaju.
Ali, već sada je jasno da će neke pobjede vrijediti mnogo više, a u slučaju Republike Srpske, od strane vladajuće koalicije predvođene SNSD-om, u fokusu će sasvim sigurno biti tri lokalne zajednice u kojima trenutno nemaju vlast: Banjaluka, Bijeljina i Teslić, koji se gledaju kao najjača opoziciona uporišta (iako mnogi smatraju da najveći grad u Srpskoj u stvari jeste u rukama većine).
Dakle, Banjaluka kao glavni administrativni centar od 2020. godine nije pod upravom SNSD-a. Tada je, podsjećamo, Draško Stanivuković, zajednički kandidat opozicije, a ispred PDP-a, ostvario ubjedljivu pobjedu, čime je vladajuća koalicija žestoko uzdrmana.
Sada žele da vrate grad na Vrbasu pod svoju palicu, a na ruku im ide što će opozicija u dvije kolone, odnosno imaće dva kandidata koja se ne vole i koja rade na tome da naprave problem jedan drugom.
Fokus na Bijeljini više je nego jasan. Drugi po veličini grad u Srpskoj nikad nije imao gradonačelnika koji dolazi iz SNSD-a ili stranaka okupljenih u vladajuću koaliciju, jer ih je u pet navrata pobjeđivao sada pokojni Mićo Mićić, a onda 2020. godine i Ljubiša Petrović (SDS), koji je prije četiri godine pobijedio upravo Mićića, koji je nešto prije toga napravio neviđeni politički zaokret i kao gradonačelnik Bijeljine ispred SDS-a odlučio da osnuje svoju stranku i pridruži se vlastima.
SNSD-u i partnerima nije pomoglo ni to što su uspjeli raspisati referendum o opozivu gradonačelnika Petrovića, jer su i tada ubjedljivo izgubili.
Što se Teslića tiče, tu su stvari, čini se, još čistije. Pobjeda bi donijela veliku satisfakciju, najviše iz razloga što je na čelu Teslića aktuelni predsjednik SDS-a Milan Miličević. To je i više nego dovoljan razlog zbog kojeg Milorad Dodik, lider SNSD-a, želi Teslić po svaku cijenu. Ipak, prednost koju Miličević ima jeste to što je već pobjeđivao u nekoliko izbornih ciklusa, te što je, poput Petrovića iz Bijeljine, “preživio” opoziv.
Ovo je opoziciji dodatni vjetar u leđa i u Semberiji i Tesliću, a mnogi smatraju da njihova pobjeda ni sada nije upitna. S druge strane, u Banjaluci su, prema riječima sagovornika “Nezavisnih novina” otvorena sva pitanja.
Činjenica je da vladajuća koalicija želi zadržati dvije trećine lokalnih zajednica u kojima trenutno ima vlast, a pobjeda u pomenute tri mogla bi riječi “vlast” dodati i onu “apsolutna”, jer bi u tom slučaju vladali u svih 11 gradova u Republici Srpskoj.
Opozicionari će pokušati da to spriječe, da zadrže što imaju, te da ukoliko mogu dobiju još nešto. Po mogućnosti neki od gradova u Srpskoj. Tu možemo izdvojiti borbu za Trebinje, gdje će Lazar Radan ispred liste Za pravdu i red pokušati postati gradonačelnik, te tako “oteti” SNSD-ov elektroenergetski centar.
“Najveći adut Nikole Šobota u Banjaluci, koji je izuzetno kvalitetan kadar, je iskrena podrška Milorada Dodika. Ako bi kandidat SNSD-a pobijedio u Banjaluci, te ako bi pobijedili u Trebinju i Tesliću nad predsjednikom SDS-a Milanom Miličevićem, Dodik bi se ogrnuo dodatnom snagom i svima poslao poruku da narod u Republici Srpskoj podržava njega i njegovu politiku”, smatra novinar Darko Momić.
Politikolozi su uvjereni da je SNSD kao prioritet svih prioriteta stavio povratak na vlast u Banjaluci, ali isto tako ističu da opozicija neće tako lako prepustiti ono što trenutno ima.
“Opozicione partije sigurno vide prostor za još ponekom načelničkom pozicijom, nakon potresa u vladajućoj koaliciji i izlaska na izbore sa više kandidata kao što je slučaj u Kozarskoj Dubici, Novom Gradu ili Palama. Šteta bi bilo ne iskoristiti tu priliku. Od gradova opoziciji je najbliže osvajanje Trebinja, međutim biće zaista teško i neizvjesno”, ističe za “Nezavisne” Stefan Ličina, politikolog.
Beskompromisna borba za ključne lokalne zajednice nešto je što očekuje i komunikolog Mladen Bubonjić.
“Iako se nakon prošlih lokalnih izbora činilo da je opozicija preuzela vlast u dva najveća grada, stvari su bile drugačije nego što se činilo, prije svega zbog kohabitacije i opstrukcije iz lokalnih skupština, ali i zbog spekulacija o čuvenoj simbiozi u Banjaluci. S tim u vezi nije najjasnije ko čuva vlast u Banjaluci, a ko treba da je osvoji – opozicija ili vladajući. U svakom slučaju osvajanje apsolutne vlasti u ovim, ali i drugim gradovima poput Prijedora, Doboja, Teslića, Trebinja, Istočnog Sarajeva… predstavlja imperativ za vladajuće”, kaže Bubonjić za “Nezavisne”.
Takođe, u svemu navedenom on ne isključuje mogućnost da na rezultate izbora u određenoj mjeri mogu uticati i trenutni procesi poput suđenja Miloradu Dodiku, postojećih ili novih američkih sankcija, odluke visokog predstavnika, priča o rudarenju, državnoj imovini..
“Teško je zanemariti sve te aspekte zato što mogu u značajnoj mjeri uticati na predstojeće izbore (npr. da ih neki akteri ne dožive politički)”, dodao je Bubonjić.