Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić izjavio je u intervjuu Srni da će novi objekat bolnice u Doboju biti otvoren 4. septembra, nakon čega će početi prelazak pacijenata i medicinskog osoblja u taj objekat izrađen prema najsavremenijem konceptu.
“To je novi bolnički objekat koji će za zdravstveni sistem donijeti mnogo, ali za građane Doboja i šire regije, te zdravstvene radnike Bolnice u Doboju, još više”, naglasio je Šeranić.
Šeranić je podsjetio da je projekat izgradnje nove bolnice u Doboju započet 2019. godine, ali da je opšta situacija, pandemija virusa korona, inflacija i sukob u Ukrajini, uticala na realizaciju projekta.
“Uspjeli smo završiti projekat. Bolnica je dobila upotrebnu dozvolu i sada pripremamo manifestaciju otvaranja koja je predviđena za 4. septembar”, istakao je Šeranić.
On je naveo da će od tada pacijenti i medicinsko osoblje početi prelaziti u novi objekat.
“Bolnica Doboj razvila je plan prelaska, a u okviru bolnice, koja će sada biti objedinjena na jednom mjestu, naći će se sve ono što jedna bolnica ovakvog tipa treba da ima. Mislim na onaj komcept kojeg smo se držali u izgradnji novih bolnica, a to je da urgentni blok, poliklinički i stacionarni dio budu u potpunosti odvojeni zbog različitih organizacionih i epidemioloških mjera”, rekao je Šeranić.
On je istakao da će na jednom mjestu, u novom objektu bolnice u Doboju, biti objedinjene sve medicinske procedure.
“Tu su četiri nove operacione sale potpuno opremljene, a jedna operaciona sala koja je namijenjena za urgentni blok kako bi se sve stvari koje su hitne mogle omah završavati”, precizirao je Šeranić.
Novi objekat, dodao je on, imaće i dnevnu onkološku bolnicu, sve polikliničke ambulantne uslove i savremenu opremu.
Šeranić je istakao da je dodatnim projektovanjem u objekat uvršteno i odjeljenje intenzivne njege za nehirurško liječenje.
“To je jedinica koja se izuzetno važnom pokazala u samoj pandemiji virusa korona”, naglasio je Šeranić.
Šeranić je naveo da nova oprema bolnice u Doboju otvara mogućnost i razvoja novih procedura u liječenju.
Šeranić je rekao da je, prema posljednjim podacima, u Republici Srpskoj registrovan 271 slučaj obolijevanja od morbila.
“Epidemije su evidentirane na području Bijeljine i Dom zdravlja u Bijeljini vodi računa o tome. Institut /za javno zdravstvo Srpske/ kontroliše cijelu Republiku Srpsku po pitanju preventivnih mjera kada govorimo o morbilama”, rekao je Šeranić.
Ministar zdravlja je istakao da je porazno da je u trenutku kada postoje vakcine protiv morbila prisutan vrlo nizak obuhvat vakcinacijom.
On je rekao da je porazno što su dva mladića od 17 i 18 godina u FBiH umrla od morbila.
“Porazno je da mladići u punoj snazi umiru zbog toga što nisu bili vakcinisani i zbog toga što su se zarazili morbilama”, istakao je Šeranić.
On je zamolio roditelje da provjere vakcinalne kartone djece te da se, ukoliko nisu vakcinisana, obrate najbližoj pedijatrijskoj službi i vakcinišu djecu protiv morbila.
“Ako su propustili vancinaciju, to nije problem jer postoji mogućnost da se djeca dovakcinišu, ali svakako moramo imati na umu da ta vakcina spašava život”, poručio je Šeranić.
Šeranić je naveo da je sistem vazdušnog medicinskog transporta Srpske, koji izvodi Helikopterski servis Republike, vrlo značajna medicinska usluga Srpske koja pomaže velikom broju pacijenata.
On je podsjetio da se, zbog teritorijalne organizacije Republike Srpske, 2013. godine ukazala potreba za razvijanje usluge vazdušnog medicinskog transporta.
“Moja zahvalnost direktoru Helikopterskog servisa Bobanu Kusturiću koji je objeručke prihvatio, zajedno sa nama inicirao i kontinuirano radio na razvoju te vrste usluge”, naveo je Šeranić.
On je rekao da ta usluga zahtijeva poštovanje niza procedura, dodajući da su te procedure, kada je riječ o transportu unutar Srpske, razvijene uz podršku Helikopterskog servisa i UKC-a Srpske.
“Razvijene su i procedure van Republike Srpske, jer nerijetki su slučajevi potrebe takve vrste transporta, recimo, za Beograd ili dovoženja pacijenata prema UKC-u Srpske, kao što smo imali nekoliko slučajeva, iz Podgorice”, rekao je Šeranić.
Ministarstvo je, dodao je on, i kroz novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti izradilo i Pravilnik o standardima, procedurama i programu dodatne obuke članova tima za obezbjeđenje vazdušnog medicinskog transporta.
“Pravilnik sada ide u objavu kako bi mogli što kvalitetnije da rade”, naveo je Šeranić.