Popunjenost kazneno-popravnih zavoda /KPZ/ u Republici Srpskoj iznosi oko 60 odsto, najveća procentualna popunjenost zabilježena je 2018. godine, ali je u protekle tri godine znatno smanjena, rečeno je Srni iz Ministarstva pravde Srpske.
Iz Ministarstva su podsjetili da su sva lica na izdržavanje kazne zatvora ili mjere pritvora smještena u šest kazneno-popravnih zavoda – Banjaluci, Trebinju, Istočnom Sarajevu, Bijeljini, Foči i Doboju, te da se nije desilo da budu vraćena, jer ima dovoljno kapaciteta.
Ženska osuđena lica kaznu služe u Kazneno-popravnom zavodu u Istočnom Sarajevu u Odjeljenju za žene, a procentualna popunjenost u odnosu na smještajne kapacitete iznosi oko 71 odsto.
Kada je riječ o maloljetnicima, iz Ministarstva su naveli da se oni smještaju u Vaspitno-popravni dom u Banjaluci ili u Odjeljenje maloljetničkog zatvora /dio organizacione strukture Kazneno-popravnog zavoda Istočno Sarajevo/, a u zavisnosti od krivičnog djela i njegove posljedice, te stepena krivične odgovornosti i druge bitne činjenice.
“U Kazneno-popravnom zavodu Banjaluka nalazi se Odjeljenje Vaspitno-popravnog doma u koji se smještaju maloljetna lica muškog pola na izvršenje vaspitne mjere upućivanja u vaspitno-popravni dom u trajanju od najmanje šest mjeseci, a najviše četiri godine”, precizirali su iz Ministarstva.
Iz Ministarstva su naveli da je prema statistici i broj maloljetnika upućenih u ovu ustanovu u posljednje tri godine znatno manji u odnosu na prethodni period, te dodali da se u Odjeljenju maloljetničkog zatvora broj lica na izdržavanju kazne proteklih pet godina kretao od nula do dva.
Kada je riječ o o uslovima boravka osuđenih i pritvorenih lica, iz Ministarstva su naveli da žalbi nije bilo na smještaj, higijenske uslove, ishranu, kao ni posjete ili vanzavodske pogodnosti, zadovoljavanje vjerskih potreba.
Tome u prilog, poručili su iz Ministarstva, govori i činjenica da članovi Odbora Narodne skupštine Republike Srpske za predstavke, prijedloge i društveni nadzor nisu uočili nedostatke u radu u bilo kojoj ustanovi za izvršenje krivičnih i prekršajnih sankcija prilikom posjete kazneno-popravnih zavoda.
“To podrazumijeva i Kazneno-popravni zavod Doboj, za koji su konstatovali da je stanje bezbjednosti veoma dobro, kao i da su riješene pritužbe zatvorenika za kašnjenje u isplati naknade za njihov rad”, naveli su iz Ministarstva.
Upućivanje osuđenih i kažnjenih lica na izdržavanje kazne zatvora i maloljetnika na izdržavanje kazne maloljetničkog zatvora i izvršenje vaspitne mjere, vrši se prema polu, vrsti i dužini kazne zatvora, vrsti krivičnih djela, ranijoj osuđivanosti, mjestu prebivališta, odnosno boravišta osuđenog lica, vrsti vaspitne mjere te vrsti mjere bezbjednosti.
Iz Ministarstva su naglasili da zaposleni u kazneno-popravnim zavodima u Srpskoj svoj posao rade stručno i u skladu sa zakonom.
Kazneno-popravni zavodi u Doboju, Trebinju, Istočnom Sarajevu su zatvorenog, dok su u Bijeljini, Foči i Banjaluci otvorenog tipa.